Diagnostyka obrazowa

Zakres obrazowych technik diagnostycznych naszej przychodni obejmuje diagnostykę radiologiczną, ultrasonograficzną, endoskopię oraz videootoskopię. 

Posiadamy bezpieczną i nowocześnie wyposażoną pracownię radiologiczną. Został zakupiony nowy aparat rentgenowski GIERTH HF 90/20 produkcji niemieckiej. Są to jedne z najbardziej znanych i jakościowo najlepsze aparaty rentgenowskie na świecie. Ostatnio przeszliśmy na system radiografii cyfrowej Carestream firmy Kodak, właściciel otrzymuje zdjęcia rtg w postaci cyfrowej na płycie CD w ciągu kilku minut. Posiadamy tomograf stożkowy do diagnostyki stomatologicznej.
Do wykonania prześwietlenia zwierzę jest najczęściej premedykowane, jeżeli nie ma takiej potrzeby to trzyma je właściciel zabezpieczony specjalnym fartuchem i rekawicami ochronnymi. Zdjęcie jest wywoływane w ciągu kilku minut, ze względu na jakość aparatu, zdjęcia są bardzo dobrej rozdzielczości, jakości i jesteśmy w stanie w znacznym stopniu poprawić diagnostykę wielu chorób.

Data 6.10.2023

Przychodnia do diagnostyki zwierząt wykorzystuje m.in. urządzenia wytwarzające promieniowanie jonizujące – tj. aparaty rentgenowskie. Pracownia rentgenowska, w której te urządzenia są stosowane, została uruchomiona na podstawie zezwolenia wydanego przez Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Przychodnia kontroluje narażenie pracowników oraz osób postronnych w oparciu o środowiskową dozymetrię prowadzoną przez akredytowane laboratorium.  

Właściwie zabezpieczone ściany oraz stropy pracowni, przyjęte metody pracy, wdrożone procesy i procedury, jak również regularne odczyty dawek gwarantują, że działalność w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące prowadzona przez przychodnię nie ma negatywnego wpływu na zdrowie ludzi oraz środowisko.

Działa pracownia usg wyposażona w dwa najnowsze aparaty z dwiema sondami, w tym liniową o bardzo wysokiej częstotliwości dla wszystkich małych zwierzątek egzotycznych. Badanie jest wykonywane z reguły bez premedykacji farmakologicznej, jednak niektóre osobniki muszą być znieczulone do badania. Do usg golimy sierść w badanej okolicy, z reguły jest to cały brzuch i pokrywamy skórę specjalnym żelem do usg, który później jest usuwany. Badanie usg jest badaniem nieinwazyjnym, niebolesnym i bezpiecznym dla pacjenta. 

Endoskop firmy STORZ z kilkoma końcówkami umożliwia przeprowadzanie małoinwazyjnej diagnostyki u ptaków i gadów oraz u zwierząt futerkowych. Do tego badania konieczna jest premedykacja pacjenta.

Videootoskop jest wykorzystywany do oglądania kanałów słuchowych i nosowych. Często przy tym badaniu jest konieczna premedykacja.

Zapraszamy.